Ексфолирането – защо е нужно да го правим?

Както вече добре знаете, корейките са обсебени от грижата за кожата си и правят всичко възможно да я поддържат здрава и млада възможно най-дълго. Вече разгледахме кои са основните принципи, които корейките спазват за да имат перфектна кожа. Сега е време да навлезем към по-специалната грижа и да си поговорим за ексфолирането.

За корейките ексфолирането е много важна част от ритуала им за красота. Ето защо съвсем не е случайно, че почти във всяка схема на десетстъпковата корейска грижа ексфолирането присъства като трета стъпка. Естествено, това си има съвсем логично обяснение и сега ще го разкрием.

Важни факти за ексфолирането

Кожата ни има естествен процес на клетъчна регенерация. Тя непрекъснато генерира нови кожни клетки в дермата, които се издигат до епидермиса (най-външния слой на кожата) и бавно умират. Мъртвите кожни клетки на повърхността стават кератинизирани (пълни с кератин) и постепенно се отделят, за да направят място за следващата вълна от нови кожни клетки.

С напредването на възрастта процесът на клетъчната регенерация има тенденция да се забавя. На по-старите клетки на повърхността им отнема повече време да се отделят, което води до сух или груб вид на кожата. Освен всичко останало, те запушват порите, причиняват акне и кожата започва да изглежда доста зле.

Затова е добре да се отърваваме навреме от мъртвите кожни клетки. Замислете се, кой иска МЪРТВИ КОЖНИ КЛЕТКИ върху лицето си?

Именно тук идва на помощ ексфолирането – да отстрани мъртвите клетки и да разкрие младата, свежа кожа отдолу.

Най-голямото предимство на ексфолирането е, че рестартира обновителния процес на кожата. Редовното ексфолиране също така помага на продуктите за специална грижа като серумите за борба със стареенето, да проникнат по-добре в кожата и да бъдат по-ефективни. А, и между другото, премахването на мъртвите кожни клетки помага на кожата да абсорбира себума по-добре, а това, както всички знаем, помага за постигането на чиста и гладка кожа.

За какво да внимаваме при ексфолиране

Колкото и да е прекрасно, ексфолирането може да бъде много опасно за кожата, ако не се използва правилно. За това винаги следвайте тези съвети, когато се ексфолирате:

  • Бъдете внимателни, когато избирате ексфолиант. Използвайте само такива, които изрично са предназначени за ексфолиране на лицето, тъй като ексфолиантите за тяло могат да причинят сериозни вреди на кожата на лицето, която е доста по-нежна от тази на тялото.
  • Възможно е да се прекали с ексфолирането, специално при хора със застаряваща или чувствителна кожа. Прекомерното ексфолиране може да резултира в суха и раздразнена кожа.
  • Осигурете достатъчно време между отделните ексфолирания. Прилагането на прекалено много ексфолиращи третирания без да има достатъчно време между тях, което да позволи на кожата да заздравее, може да изтъни кожата и да я направи податлива на инфекции.
  • Ексфолирането трябва да се прави 2 до 4 пъти месечно, като единствено при по-мазна кожа е приемливо да е по-често. За суха кожа – 2 пъти месечно са напълно достатъчни. И задължително е след това да хидратирате много добре кожата си.
  • Обърнете внимание, че ексфолирането прави кожата по-податлива на увреждане от слънцето. Бъдете особено бдителни относно излагането на слънце точно след ексфолиране. Винаги нанасяйте слънцезащита с достатъчно висок фактор, дори през зимата и когато е облачно.
  • Никога не се обезкосмявайте непосредствено след ексфолиране, тъй като може да увредите сериозно новите кожни пластове, които се опитват да заздравеят след процедурата.

Видове ексфолианти:

Пазарът изобилства от различни видове ексфолианти, но всички те могат да бъдат групирани в три основни групи. Обръщаме внимание, че тук говорим само и единствено за ексфолианти, които са подходящи за домашна употреба. Професионалните такива са особено опасни в ръцете на непрофесионалист, затова за тях силно препоръчваме да се консултирате със специалист, който да ви препоръча и приложи най-подходящата конкретно за Вас процедура.

Но да се върнем на видовете ексфолианти:

1. Скрабове

Скрабовете са онези ексфолианти, които физически премахват мъртвите кожни клетки – те варират от такива с големи зърнести частици до микро ексфолианти с консистенция почти като пюре.

2. Химически

Тези ексфолианти съдържат алфа-хидрокси киселини (AHA) или бета-хидрокси киселини (BHA), който разтварят мъртвите кожни клетки, вместо физически да ги отстраняват от кожата. Също така те проникват по-дълбоко в кожата и достигат по-долните й пластове, докато скрабовете действат само на най-външния кожен слой.

3. Ензими

С ензимните ексфолианти не е необходими никакво търкане, тъй като те също разтварят мъртвите кожни клетки, подобно на химическите ексфолианти, но не съдържат киселини, а ензими. Обикновено съдържат ензими от ананас или папая.

Как да изберем най-подходящия ексфолиант?

Отговорът на този въпрос зависи от типа кожата и от това върху коя част на лицето си го ползвате. Например, ако имате много мазна кожа на челото и много суха кожа на бузите, най-добре е да ползвате различен ексфолиант за всяка от тези зони. Разбираме, че е досадно, но ето защо е необходимо:

Скрабовете са подходящи за мазна кожа, защото ще отстранят мазнината, мръсотията и всички останали лепкави боклуци, които се смесват заедно с мазнината и затлачват порите на кожата. Трябва да запомните едно основно правило, когато използвате скрабове – винаги търкайте нежно, тъй като не искате частичките да увредят кожата Ви и да разрушат колагена, който е едно от най-ценните вещества за кожата.

Ако имате суха кожа, най-добре е да стоите далеч от скрабовете, тъй като те ще навредят повече, отколкото ще помогнат.

Химическите ексфолианти с AHA са доста прилична опция за сухата кожа. Сухата кожа има тенденция да се свива по-бързо и киселините ще помогнат да се укрепи по-добре в допълнение към ексфолирането на кожата. Ексфолиантите с BHA пък са подходящи за мазна кожа, тъй като помагат да се изчистят порите и да се редуцира акнето и възпаленията.

Напоследък в козметичните среди се появяват и нови киселини за химическо ексфолиране като PHA и LHA, но всички тях ще разгледаме подробно някой следващ път.

Ензимите са страхотна опция за чувствителната кожа, тъй като при тях няма търкане, няма и киселини.

Може да комбинирате различните видове ексфолианти – например екзимните с нежен химически ексфолиант (от типа, който може да се ползва всеки ден с много малка концентрация на AHA или BHA в тях). Въпреки това, ако кожата ви е много чувствителна, то не трябва да ги ползвате повече от един-два пъти седмично.

Надяваме се, че това кратко обобщение, ще ви помогне да се ориентирате в многообразния свят на ексолиантите. Съвсем скоро ще разгледаме по-подробно всеки един от видовете ексфолианти.

А ето и нашите топ предложения за корейски ексфолианти, които да включите във Вашата корейска рутина:

Ексфолирането - KLAIRS GENTLE BLACK SUGAR FACIAL POLISH

KLAIRS GENTLE BLACK SUGAR FACIAL POLISH
е скраб за лице с кафява захар, подходящ за по-мазна кожа

SKIN WATCHERS NATURAL COTTON PEELING GEL е пилинг гел, от вида на скраба, но с толкова фини ексфолиращи частици, че е подходящ дори за суха кожа

d‘ALBA PEPTIDE NO-SEBUM BALANCING TONER е тоник с BHA, който нежно ще почисти порите и ще отстрани мъртвите клетки

NEOGEN DERMALOGY REAL CICA PAD е ексфолиант от ново поколение с центела и PHA, който обновява и озарява кожата

Приятно ексфолиране!

 

✨ Първият информационен сайт в България за корейска козметика и грижа за кожата. ✨

Бюлетин
Абонирай се за нашият бюлетин и получавай най-интересните статии първи!